
Tatuaż więzienny – wystawa

Obraz 1
W ostatnim czasie mogliśmy podziwiać na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nietypową wystawę zorganizowaną przez Koło Naukowe Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Ekspozycję tatuaży więziennych mogliśmy podziwiać zaraz przy wejściu do budynku Collegium Iuridicum Novum. Zdjęcia przedstawiały „dziary” skazanych i były opatrzone tytułami lub opisami wyjaśniającymi ich znaczenie.

Obraz 2
Wystawa była poparta zorganizowanym również przez KNKiPK seminarium Tatuaż więzienny a podkultury więzienne. Spotkanie poprowadziła p. Anna Latosińska, która jest członkiem wspomnianego koła naukowego. Wydarzenie umożliwiło studentom bliższe zapoznanie się z tematyką więziennictwa, ale również było pewnego rodzaju wstępem do zbliżającego się wykładu p. prof. Jurga Gerbera. Prof. Jurg Gerber specjalizuje się w kryminologii i sprawiedliwości kryminalnej.

Obraz 3
Dzięki uprzejmości Zarządu Koła Naukowego Kryminologii i Polityki Kryminalnej możecie obejrzeć zdjęcia omówionej wystawy. Zachęcam do śledzenia działalności koła na facebook’u. Naprawdę warto! Organizują i wspierają bardzo ciekawe wykłady i przedsięwzięcia.

Obraz 4

Obraz 5

Obraz 6
Wszystkie zdjęcia są niezwykłe i wiąże się z nimi jakaś historia. Dla skazanych są czymś więcej niż tylko rysunkiem na ciele. Za kratami tatuaże w pewien sposób określają właścicieli, wyrażają ich samych. Po wyjściu na wolność z pewnością niejednokrotnie są przeszkodą w powrocie do „normalnego”, codziennego życia, ponieważ ich umiejscowienie lub znaczenie nie jest powszechnie akceptowalne.

Obraz 7

Obraz 8

Obraz 9
Mnie osobiście najbardziej spodobały się te trzy zdjęcia przedstawione poniżej. Pokazane są tutaj w powiększeniu z opisami.

Obraz 10

Obraz 11

Obraz 12
„Pagon pułkownika – belka jeden rok, gwiazdka trzy lata pozbawienia wolności. Puste w środku oznaczają, że kara jest jeszcze nie odbyta”
A Wam? Spodobała się wystawa? Dzielcie się opiniami, a może doświadczeniami w komentarzach.
I ponownie dziękuję Zarządowi i wszystkim Członkom Koła Naukowego Kryminologii i Polityki Kryminalnej. Mam nadzieję, że nawiążemy dłuższą współpracę. Dziękuję!!!