Menu

Behawiorysta – Remigiusz Mróz (recenzja gościnna)

26 stycznia, 2017 - Konkursy, Książki
Behawiorysta – Remigiusz Mróz (recenzja gościnna)

Pamiętacie organizowany przez MyFormido grudniowy konkurs? Mam nadzieję, że tak. Do wygrania była wtedy książka jednego z najlepszych i najpopularniejszych polskich pisarzy Behawiorysta. Tak, oczywiście chodzi o Remigiusza Mroza. Mam dla Ciebie pewną niespodziankę z tym związaną. 🙂

Książkę za najlepszą pracę wygrał Mateusz Czarnomski, który zgodził się gościnnie napisać na moim blogu recenzję wygranej przez niego książki. Tak więc zapraszam do lektury!

Behawiorysta

Remigiusz Mróz

 

Witam!

Chciałbym podzielić się z wami moimi wrażeniami po przeczytaniu książki Remigiusza Mroza pt. ,,Behawiorysta”. Jest to książka, którą otrzymałem jako nagrodę w konkursie organizowanym przez tę stronę. Bardzo ucieszył mnie fakt, iż to moja praca wygrała, dlatego z niecierpliwością czekałem, aż będę mógł przeczytać w/w książkę.

,,Behawiorysta” to połączenie powieści kryminalnej i thrilleru. Głównym bohaterem książki jest Gerard Edling – były prokurator, ekscentryczny specjalista od kinezyki, działu nauki zajmującego się mową niewerbalną, potrafiący przez choćby najmniejsze ruchy ciała poznać człowieka na wylot. Znajduje się on jednak na życiowym zakręcie: jego małżeństwo się rozpada, rozwód wisi w powietrzu, ma kłopoty z nawiązaniem kontaktu ze swoim synem. W książce poznajemy Edlinga, gdy zostaje poproszony przez młodą panią prokurator o pomoc. W jednym z opolskich przedszkoli zamachowiec przetrzymuje nauczycieli i dzieci, nie przedstawiając żadnych żądań, a całe zajście transmitując w internecie. Jest on dla Edlinga nie lada zagadką i wyzwaniem, bo okazuje się wyjątkowo inteligentny i przebiegły. Wkrótce społeczeństwo, śledzące losy zakładników, zostaje postawione przed niemoralnym wyborem. Rozpoczyna się śmiertelna walka z czasem, w której Gerard Edling musi wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności.

Pierwszym elementem, który zwraca uwagę podczas czytania ,,Behawiorysty” jest ciekawie urządzona fabuła. Autor bez zbędnych wstępów rozpoczyna książkę od wydarzeń w przedszkolu, pomijając tradycyjne wprowadzenia. W kolejnych rozdziałach akcja dzieje się w wielu miejscach, lecz jest to sprytnie uporządkowane i przejrzyste dla czytelnika, który nie gubi się w miarę czytania, choć wszystko dzieje się bardzo dynamicznie. Niesamowite zwroty akcji, których nikt by się nie spodziewał, wciskają w fotel i wprawiają w osłupienie. Cytując znakomitą polską pisarkę, Katarzynę Bondę: ,, Mróz nie da ci odetchnąć. Napięcie, zwroty akcji, dynamiczne tempo. Chwyci cię za gardło i nie puści, aż do zakończenia.”

Innym ważnym elementem jest umiejętne opisywanie przez autora tego, co dzieje się w książce. W prosty sposób przedstawia on miejsca akcji oraz wydarzenia, co sprawia, że czytelnik czuje się świadkiem, uczestnikiem wszystkich zdarzeń. Autor nakłania, by wejść w skórę Gerarda Edlinga, by samemu zacząć myśleć nad rozwiązaniem sprawy.

Mnie osobiście zaciekawił sposób, w jaki Mróz dozuje informacje na temat bohaterów. Przedstawienie np. Gerarda Edlinga nie odbywa się w jednym konkretnym rozdziale książki, lecz fakty na jego temat są stopniowo przekazywane. Informacje na jego temat wciąż pojawiają się w miarę czytania: poznajemy jego przeszłość, jego światopogląd, a także najgłębiej skrywane emocje, lecz na końcu i tak mamy wrażenie, że znamy go tylko powierzchownie.

Pisząc na temat ,,Behawiorysty” nie sposób nie wspomnieć o wątkach psychologicznych. Przed przeczytaniem tej książki mało kto miałby pojęcie, ile może wyczytać z ludzkiej mimiki i gestów, które nie są zauważane przez przeciętnego człowieka. Mimo to, są one bardzo ważne, a umiejętność ich odczytywania będzie dla Edlinga niezbędna do rozwikłania sprawy.

Podsumowując, autor postarał się o fantastyczne zwroty akcji, dużą dawkę emocji i jedynych w swoim rodzaju bohaterów zdolnych do wszystkiego. Oprócz dylematów moralnych, Mróz zmusza czytających do refleksji: nad współczesnym światem, nad rolą cierpienia w życiu człowieka, a także nad tym, jak ludzie są manipulowani i oślepiani przez władzę, pozorną władzę, zbyt wielką dla ludzkiego umysłu – władzę nad czyimś życiem. Książka Remigiusza Mroza wyłamuje się z klasycznych stylów pisania kryminałów. Jest tak zbudowana, by rosnąca z każdą stroną ciekawość, nie pozwalała czytelnikowi na odłożenie jej do ostatniego słowa.

Gorąco polecam, emocje gwarantowane od początku do samego końca.

 

Mateusz Czarnomski

 

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za podzielenie się z nami swoimi odczuciami i w ogóle za wzięcie udziału w konkursie. Ciebie bardzo zachęcam do wzięcia udziału w każdym następnym. Szczegóły już wkrótce.

Mam nadzieję, że następną książką, po którą sięgnięcie, będzie właśnie Behawiorysta…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: