Menu

Miłych snów w objęciach Nocnej Wiedźmy

9 listopada, 2017 - Filmy
Miłych snów w objęciach Nocnej Wiedźmy

Slumber 

Reżyseria: Jonathan Hopkins 

Scenariusz: Richard Hobley, Jonathan Hopkins 

Gatunek: Horror 

Data polskiej premiery: 10 listopada 2017 

 

Źródło: https://horrorpedia.com/2017/09/29/slumber-2017-british-american-horror-film-movie-cast-plot-trailer/

§ Sen – przyjemność czy wręcz przeciwnie? 

Sen, łóżko i cieplutka kołderka… Czego można chcieć więcej w te ponure wieczory i noce. Sen jest czymś przyjemnym – pozwala nam zregenerować się i nabrać siły potrzebnej do przetrwania kolejnych dni. Niewątpliwie jest to materia nurtująca ludzi od zarania dziejów. Sen nam jest potrzebny i przynosi ukojenie, ale nie zawsze. Wielu ludzi nękają bezsenne noce, koszmary, a także inne dość nietypowe objawy jak lunatykowanie czy np. paraliż senny. Slumber poświęcony jest właśnie tym anomaliom a dokładniej parasomii. Paraliż senny objawia się tym, że budzimy się w nocy i pomimo zachowania świadomości i normalnego postrzegania świata nie można się ruszyć z powodu paraliżu całego ciała i uczucia, że kto siedzi nam na klatce piersiowej, a my nie możemy oddychać. Wydaje nam się, że ktoś lub coś jest z nami w pokoju i nie pozwala się nam wyrwać z tego duszącego uścisku. To musi być straszne, jednak to wydaje się być niczym w porównaniu z problemami dręczącymi pewną filmową rodzinę, ale o tym za moment.

Źródło: http://www.polecamfilm.pl/slumber,103474,galeria,film,0

§ Sen o…

Slumber jest horrorem przedstawiającym historię kobiety będącej lekarką specjalizującą się w zaburzeniach snu. To gdzie się znajduje – jak można się domyślić – zawdzięcza przykrym zdarzeniom z dzieciństwa. Jej młodszy braciszek w nocy w nie do końca jednoznacznych okolicznościach wypada przez okno i umiera. Jej jako dziewczynce niestety nie udaje się mu pomóc. Oczywiście wszystko dzieje się we śnie chłopaka, któremu się wydaje, że jest w zupełnie innej sytuacji niż rzeczywiście się znajduje i nie wiadomo z kim. 

Lekarka o imieniu Alice ma wspaniałe życie i kochającą rodzinę. Nie da się przy tym ukryć, że jej życie zawodowe odgrywa równie ważną rolę. Wyrzuty sumienia nie pozwalają pogodzić się jej z przeszłością. Życie kobiety płynie spokojnie do momentu, gdy zwróci się do niej o pomoc pewna rodzina, która cierpi na poważne zaburzenia snu. Początkowo sprawa nie wydaje się nazbyt skomplikowana. Szybko jednak okazuje się, że Morganowie w trakcie snu zachowują się niezwykle dziwnie. Największy problem jest z ich synkiem, który doznaje paraliżu sennego, co przekłada się na to, że w ogóle boi się chodzić spać. Reszta rodzina w nocy, choć nieświadomie wydaje się go unikać. Morganowie są zdesperowani, bo wiedzą, że to się musi źle skończyć. Nie wiedzą już gdzie pójść – do kogo się zwrócić, aby udzielił im pomocy. Czy uda im się wyrwać z objęć straszliwej Nocnej Wiedźmy trzymającej ich w swoich straszliwych objęciach? Czy chłopczyk i jego rodzina będą mogli jeszcze kiedyś spokojnie zasnąć?  

Źródło: http://www.polecamfilm.pl/slumber,103474,galeria,film,0

§ Gdzie o tym śniłam i czy to był dobry sen

Film ten udało mi się obejrzeć przedpremierowo na Maratonie Halloweenowym i muszę powiedzieć, że oglądało się go dość przyjemnie. Fajny pomysł na film i nienajgorsza realizacja tego pomysłu. Warto podkreślić, że Slumber nie jest produkcją wybitną. Raczej nie wyjdziecie z kina i nie powiecie, że był to świetny film. Sporo jest w nim jump scare’ów i to takich konkretny. Raz się tak przestraszyłam, że myślałam, że dostałam zawału XD, całe szczęście cała i zdrowa dotrwałam do końca.  

Zarzuty? Zakończenie jest trochę mało optymistyczne, a niektóre zachowania występujących tam osób a właściwie ich brak jest porażający. Bo w końcu, gdy sytuacja tego wymaga, to w innych filmach zawsze i nawet ostatkiem sił próbują znaleźć rozwiązanie na dręczące ich duchy itp. Bohaterowie walczą z przeciwnościami losu i starają się przetrwać, przeżyć itd. A tutaj pojawia się taka scena, że brak jest jakiegokolwiek działania. Wszyscy i siedzą i czekają, tylko nie do końca wiadomo na co. Sprawdźcie, czy mimo tego uda im się wybrnąć z tego beznadziejnego położenia i kto wyjdzie z tej bitwy cało.  

Kilka niedociągnięć można znaleźć niespecjalnie się ich doszukując, ale mimo wszystko warto poświęcić czas tej niekołyszącej do snu filmowej pozycji.  

Dobrych snów…    

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: