Menu

Miłych snów w objęciach Nocnej Wiedźmy

9 listopada, 2017 - Filmy
Miłych snów w objęciach Nocnej Wiedźmy

Slumber 

Reżyseria: Jonathan Hopkins 

Scenariusz: Richard Hobley, Jonathan Hopkins 

Gatunek: Horror 

Data polskiej premiery: 10 listopada 2017 

 

Źródło: https://horrorpedia.com/2017/09/29/slumber-2017-british-american-horror-film-movie-cast-plot-trailer/

§ Sen – przyjemność czy wręcz przeciwnie? 

Sen, łóżko i cieplutka kołderka… Czego można chcieć więcej w te ponure wieczory i noce. Sen jest czymś przyjemnym – pozwala nam zregenerować się i nabrać siły potrzebnej do przetrwania kolejnych dni. Niewątpliwie jest to materia nurtująca ludzi od zarania dziejów. Sen nam jest potrzebny i przynosi ukojenie, ale nie zawsze. Wielu ludzi nękają bezsenne noce, koszmary, a także inne dość nietypowe objawy jak lunatykowanie czy np. paraliż senny. Slumber poświęcony jest właśnie tym anomaliom a dokładniej parasomii. Paraliż senny objawia się tym, że budzimy się w nocy i pomimo zachowania świadomości i normalnego postrzegania świata nie można się ruszyć z powodu paraliżu całego ciała i uczucia, że kto siedzi nam na klatce piersiowej, a my nie możemy oddychać. Wydaje nam się, że ktoś lub coś jest z nami w pokoju i nie pozwala się nam wyrwać z tego duszącego uścisku. To musi być straszne, jednak to wydaje się być niczym w porównaniu z problemami dręczącymi pewną filmową rodzinę, ale o tym za moment.

Źródło: http://www.polecamfilm.pl/slumber,103474,galeria,film,0

§ Sen o…

Slumber jest horrorem przedstawiającym historię kobiety będącej lekarką specjalizującą się w zaburzeniach snu. To gdzie się znajduje – jak można się domyślić – zawdzięcza przykrym zdarzeniom z dzieciństwa. Jej młodszy braciszek w nocy w nie do końca jednoznacznych okolicznościach wypada przez okno i umiera. Jej jako dziewczynce niestety nie udaje się mu pomóc. Oczywiście wszystko dzieje się we śnie chłopaka, któremu się wydaje, że jest w zupełnie innej sytuacji niż rzeczywiście się znajduje i nie wiadomo z kim. 

Lekarka o imieniu Alice ma wspaniałe życie i kochającą rodzinę. Nie da się przy tym ukryć, że jej życie zawodowe odgrywa równie ważną rolę. Wyrzuty sumienia nie pozwalają pogodzić się jej z przeszłością. Życie kobiety płynie spokojnie do momentu, gdy zwróci się do niej o pomoc pewna rodzina, która cierpi na poważne zaburzenia snu. Początkowo sprawa nie wydaje się nazbyt skomplikowana. Szybko jednak okazuje się, że Morganowie w trakcie snu zachowują się niezwykle dziwnie. Największy problem jest z ich synkiem, który doznaje paraliżu sennego, co przekłada się na to, że w ogóle boi się chodzić spać. Reszta rodzina w nocy, choć nieświadomie wydaje się go unikać. Morganowie są zdesperowani, bo wiedzą, że to się musi źle skończyć. Nie wiedzą już gdzie pójść – do kogo się zwrócić, aby udzielił im pomocy. Czy uda im się wyrwać z objęć straszliwej Nocnej Wiedźmy trzymającej ich w swoich straszliwych objęciach? Czy chłopczyk i jego rodzina będą mogli jeszcze kiedyś spokojnie zasnąć?  

Źródło: http://www.polecamfilm.pl/slumber,103474,galeria,film,0

§ Gdzie o tym śniłam i czy to był dobry sen

Film ten udało mi się obejrzeć przedpremierowo na Maratonie Halloweenowym i muszę powiedzieć, że oglądało się go dość przyjemnie. Fajny pomysł na film i nienajgorsza realizacja tego pomysłu. Warto podkreślić, że Slumber nie jest produkcją wybitną. Raczej nie wyjdziecie z kina i nie powiecie, że był to świetny film. Sporo jest w nim jump scare’ów i to takich konkretny. Raz się tak przestraszyłam, że myślałam, że dostałam zawału XD, całe szczęście cała i zdrowa dotrwałam do końca.  

Zarzuty? Zakończenie jest trochę mało optymistyczne, a niektóre zachowania występujących tam osób a właściwie ich brak jest porażający. Bo w końcu, gdy sytuacja tego wymaga, to w innych filmach zawsze i nawet ostatkiem sił próbują znaleźć rozwiązanie na dręczące ich duchy itp. Bohaterowie walczą z przeciwnościami losu i starają się przetrwać, przeżyć itd. A tutaj pojawia się taka scena, że brak jest jakiegokolwiek działania. Wszyscy i siedzą i czekają, tylko nie do końca wiadomo na co. Sprawdźcie, czy mimo tego uda im się wybrnąć z tego beznadziejnego położenia i kto wyjdzie z tej bitwy cało.  

Kilka niedociągnięć można znaleźć niespecjalnie się ich doszukując, ale mimo wszystko warto poświęcić czas tej niekołyszącej do snu filmowej pozycji.  

Dobrych snów…    

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: