Menu

Ukarać zbrodnię…

17 listopada, 2017 - Książki
Ukarać zbrodnię…

Ukarać zbrodnię
Erica Spindler

§ Spindler i ja
Do książek Erci Spindler wracam zawsze z rozrzewnieniem, ponieważ autorka ma zawsze na nie świetny pomysł. Dynamiczna akcja ze świetnymi zwrotami, złożona intryga i charakterni bohaterowie. To wszystko sprawia, że po zakończeniu książki przez chwilę nie wiem, co ze sobą zrobić. A każda następna książka – co najmniej na początku – nie smakuje już tak dobrze. Autorka najczęściej pisze kryminały, a w nie wplata wątek miłosny, co się przekłada na liczną rzeszę wiernych czytelniczek, w tym również mnie. Ostatnio przeżyłam lekkie rozczarowanie autorką po książce Siódemka (https://myformido.com/2017/07/28/szczesliwa-siodemka-to-nie-jest/). Delikatnie mówiąc książka nie była górnolotna, ale już jej wybaczyłam. Nie umiem do niej długo chować urazy i mam nadzieję, że Szóstka, na którą poluję, będzie lepsza.

§ Ukarać zbrodnię – fabuła
W Ukarać zbrodnię Spindler główną bohaterką zrobiła Melanie May, która jest rozwiedzioną policjantką z prowincji. Kobiecie marzy się zawrotna kariera w dziale zajmującym się czymś więcej niż tylko przyziemnymi problemami z sąsiadami. To, co robi ją nudzi. W końcu, gdy w okolicy zostanie zabita jakaś dziewczyna, Melanie zacznie upatrywać w rozpoczętym śledztwie szansę na rozwój a może nawet awans. Przy okazji tego zdarzenia poznaje profilera FBI Parkera, który ma ewidentne problemy z alkoholem i samym sobą, ale jest cholernie dobry w tym co robi. May przeżywa ogromne rozczarowanie, gdy śledztwo zostanie im odebrane, a jej i jej partnerowi zostaną przydzielone jakieś przyziemne zadania związane właśnie z odebranym śledztwem.
W międzyczasie Melanie zauważy pewną zależność pomiędzy zgonami mężczyzn w ostanim czasie. Każdy z nich w mniejszym lub większym stopniu znęcał się nad kimś, a przed sądem uniknął kary. Kobieta jest pewna, że to co odkryła może być sprawką jednej i tej samej osoby, ale nikt nie chce jej wierzyć. Czy uda jej się znaleźć sprzymierzeńców? Czy ktoś pomoże w jej prywatnym śledztwie? Czy to możliwe, żeby ktoś na własną rękę wymierzał sprawiedliwość? Droga do prawdy będzie bardzo kręta i niebezpieczna, a to będzie tylko jednym z wielu problemów Melanie May.

§ Wrażenia
Bardzo delikatny, ale angażujący uwagę kryminał. Momentami wydaje się, że Spindler zbytnio krąży wokół tematu, że właściwie w sprawie śledztwa nie posuwa się nic, poza upływającym czasem, ale w gruncie rzeczy są to pojedyncze epizody niezakłócające całego odbioru. Jest to bardzo ciekawa i interesująca historia kobiety z niełatwą przeszłością, ale mimo tego bezpamiętnie oddanej swojej rodzinie. Melanie May ponadto walczy o sprawiedliwość i uparcie dąży do celu.  Czytelnik angażuje się w sprawę May i jej losy.
Treść książki praktycznie cały czas kręci się wokół Melanie i losów najbliższych jej osób, przez co czytelnik (ja ) może poczuć się jeszcze bardziej zaangażowany. Zawsze zżyję się z tymi jej bohaterkami i później jest mi przykro, że się książka już skończyła… Później przez kilka pierwszych chwil ciężko mi funkcjonować. Też tak macie? Książkę polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: